BHP Warszawa - o bhp

Pulsar BHP

Rodzaje szkoleń BHP

Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy są obowiązkiem każdego pracodawcy, ale także pracowników. Pracodawca ma za zadanie zapewnić pracownikowi odpowiednie szkolenie BHP przez rozpoczęciem danej pracy oraz okresowe ich powtarzanie. Istnieje

BHP Warszawa - o bhp Pulsar BHP
jednak wiele branży, więc jest oczywistym, że również warunki, w zależności od wykonywanego zawodu, też się od siebie różnią. Z tego powodu firmy zajmujące się szkoleniami BHP mają w swojej ofercie odpowiednie kursy do wyboru. Tak więc można wyróżnić, między innymi, szkolenia dla pracowników administracyjno-biurowych, dla pracowników na stanowiskach robotniczych czy też szkolenie dla pracowników inżynieryjno-technicznych. Rodzaje szkoleń z BHP można też podzielić ze względu na pełnioną funkcję w danym przedsiębiorstwie. Klasyfikacja ta obejmuje szkolenia BHP dla osób dopiero rozpoczynających pracę w danym zakładzie oraz szkolenia dla osób na stanowiskach kierowniczych, czyli dla pracodawców oraz innych osób, które zarządzają pracownikami.


Kurs BHP w pracy

Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy są często obowiązkowe w wielu miejscach pracy. Pracodawca musi więc zadbać o to, aby jego pracownicy wzięli udział w takim kursie BHP, dostosowanym do pracy w danym środowisku. Co więcej, nie wystarczy wziąć udziału raz w takim szkoleniu, dlatego że bardzo często muszą być one powtarzane co jakiś czas. Jakby się chwilę nad tym zastanowić, taka procedura jest jak najbardziej uzasadniona, ponieważ celem szkoleń BHP, między innymi, jest uświadomienie pracownikom możliwych zagrożeń i niebezpieczeństw w danym zawodzie. Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy powinny być dobrane pod określony rodzaj wykonywanej pracy, z tego powodu, że różne zagrożenia płyną na różnych stanowiskach zawodowych. Przykładowo pracownik biurowy jest narażony na inne niebezpieczeństwa, niż pracownik laboratorium. Tak samo warunki higieny ich pracy są różne. Z tego powodu szkolenia BHP mogą się różnić w zależności od uczestników takiego kursu, dlatego firmy prowadzące szkolenia oferują kilka opcji szkoleń.


Stanowiska robotnicze - szkolenia BHP

Obowiązkiem pracodawcy wobec pracowników jest zapewnienie odpowiednich warunków z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, a także zorganizowanie okresowych szkoleń BHP. Jednym z takich szkoleń, oferowanych dla danej grupy odbiorców, jest kurs BHP skierowany dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. W skład kursu bezpieczeństwa i higieny pracy dla stanowisk robotniczych wchodzi specjalnie przygotowany instruktaż, skonstruowany zgodnie z obowiązującymi przepisami. Szkolenie kończy się sprawdzeniem przyswojonej wiedzy uczestników poprzez egzamin, przeprowadzany przez organizatora. Egzamin, poza sprawdzeniem części teoretycznej, weryfikuje także umiejętności wykonywania i organizacji pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny. Po zakończeniu szkolenia BHP jest wydawane zaświadczenie, które potwierdza uczestnictwo pracownika w takim kursie. Czas trwania szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników na stanowiskach robotniczych obejmuje minimum osiem godzin instruktażu.


BHP dla pracowników administracyjnych

Spośród różnych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy można wyróżnić takie, które jest skierowane dla pracowników administracyjnych i biurowych. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie swoim pracownikom odpowiednie warunki oraz edukację o zachowaniu bezpieczeństwa w pracy. Szkolenie BHP pracowników administracyjno-biurowych jest specjalnie skierowane do konkretnej grupy osób, w skład której wchodzą także pracownicy placówek oświatowych, placówek służby zdrowia, czy też jednostek naukowych i badawczych. Jak więc można zauważyć, grono odbiorców takiego typu szkolenia BHP, jest dość szerokie. Celem szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest zapoznanie pracowników z panującymi zasadami i przepisami w tego typu wykonywanych zawodach. Samo szkolenie trwa około ośmiu godzin i jest prowadzone w formie seminariów, które jest połączone z samokształceniem. Uczestnicy mają także dostęp do odpowiednich materiałów, zapewnianych przez firmę organizującą takie szkolenie. Po zakończonym kursie organizatorzy wydają specjalne zaświadczenie.


Czym jest kodeks pracy

Każda osoba związana w jakiś sposób ze środowiskiem pracy, czy to pracownik, czy pracodawca, słyszała o kodeksie pracy. Nic w tym dziwnego, ponieważ to właśnie w kodeksie pracy są zawarte zbiory norm oraz przepisów, które regulują prawa i obowiązki związane z pracą. Prawa te oraz obowiązki odnoszą się do wszystkich pracowników, niezależnie od podstawy prawnej ich zatrudnienia. Sam kodeks pracy składa się z rozdziałów, dokładnie z piętnastu, które określają konkretne zagadnienia dotyczące pracy. Przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy znajdują się w dziale dziesiątym tego kodeksu. Bezpieczeństwo i higiena pracy, w skrócie BHP, występuje dokładnie pod taką samą nazwą w tytule dziesiątego działu kodeksu pracy. Mianem BHP określa się zbiór zasad, które dotyczą bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy, mające na celu ochronę pracowników. W zakres bezpieczeństwa i higieny pracy mogą wchodzić także inne dziedziny, takie jak ergonomia, medycyna pracy czy też psychologia pracy, jak również zagadnienie ryzyka zawodowego.